Robert Shaw

May 22, 1907-July 9, 1972

Judicial Tenure- 1962-1972

 

 

Shaw was born in Jersey City, New Jersey. He received an LL.B. from Rutgers University School of Law in 1932. He was in private practice in Newark, New Jersey from 1935 to 1962. He was a Member, New Jersey General Assembly from 1937 to 1938. He was in the United States Army from 1943 to 1945. He was a Mayor, Township of Caldwell, New Jersey from 1955 to 1961.

Shaw was a federal judge on the United States District Court for the District of New Jersey. Shaw was nominated by President John F. Kennedy on March 19, 1962, to a seat vacated by William F. Smith. He was confirmed by the United States Senate on April 11, 1962, and received his commission on April 12, 1962. He served on the federal bench until his death in 1972.