James William McCarthy

September 8, 1872 – June 28, 1939

Judicial Tenure- 1928-1929

 

 

James William McCarthy was born in Jersey City, New Jersey. He received an LL.B. from New York Law School in 1898. He was in private practice in New York from 1898 to 1900and in Jersey City thereafter.  He was a Member, New Jersey State Board of Finance from 1906 to 1907. He was a judge on the Jersey City Second Criminal Court from 1907 to 1908. He was an Assistant county prosecutor, Hudson County, New Jersey from 1908 to 1918. He was a judge on the New Jersey Court for Hudson County from 1918 to 1923. He was a Counsel, New Jersey Bridge and Tunnel Commission from 1924 to 1928. He was a U.S. Attorney for the District of New Jersey from 1928 to 1928.

McCarthy was a federal judge on the United States District Court for the District of New Jersey. McCarthy received a recess appointment from President Calvin Coolidge on October 6, 1928, to a seat vacated by John Rellstab. Formally nominated on December 6, 1928. He was confirmed by the United States Senate on January 8, 1929, and received his commission the same day. McCarthy's service was terminated on January 31, 1929, due to resignation.